Výlety s dětmi

Familienland
Familienland

Familienland

Familienland se nachází přibližně 40 km od Maria Alm, směr Leogang ve vesnici Sv. Jakob im Haus. Při příjezdu do vesničky byste vůbec neřekli, že se v ní nachází zábavný park pro celou rodinu. Vstupné do tohoto parku pro celou rodinu stojí cca 47 EUR, ale atrakce v rámci parku jsou již zadarmo. Na své si tu přijdou jak malé děti tak dospělí. V rámci parku se děti mohou i vykoupat v protékajících potůčkách, nebo triskající vodě. Více fotografií v naší fotogalerii. My zde strávili celý den.

Sommerrodelbahn

Když je krásné počasí doporučuji udělat si výlet Sommerrodelbahn, která se nachází v blízkosti Salfeldnu směr Zell am See. Upozorňuji na to, že je otevřena pouze za hezkého počasí. My jsme vyjeli nahoru na kopec lanovkou a udělali jsme si ještě procházku po hřebeni hory, kdy naším cílem byla pěkná hospůdka, kde jsme si dali oběd. Cesta nebyla nikterak náročná - zvládli ji i naše dvě děti. Více fotografií ve fotogalerii. Když jsme se vrátili zpět dolů jsme jeli po bobové dráze. Dráha je poměrně dlouhá a nakonci Vám pořídí fotografii, kterou si můžete za 6 EUR koupit.

Wild & Freizeitpark Ferleiten
Wild & Freizeitpark Ferleiten

Wild & Freizeitpark Ferleiten

Tento park se nachází na začátku placené cesty na Grossglocner strasse. Park se nachází v romantickém horském údolí a nabízí krásný panoramatický výhled. Park můžeme rozdělit na část, ve které se nacházejí aplská zvířata a na zábavnou část, kde naleznete spoustu atrakcí pro děti. V části, kde se nachází aplpská zvířata můžete vidět například jeleny, divoká prasata, alpaky, medvěda, vlka, bizona, kozy a králíky, které se dá krmit. Procházka parkem trvá přibližně hodinu (záleží také na zájmu dítěte o zvířata). V druhé části parku nalezneme spoustu atrakcí pro děti. Park je však zaměřen spíše na starší děti, nežli na ty úplně nejmenší. Součástí parku je i restaurace, kde se můžete občerstvit, ale i dobře najíst.

Více informací naleznete: https://www.wildpark-ferleiten.at/wildpark.html

Obora Jufen
Obora Jufen

Obora Jufen

Obora Jufen se nachází na úpatí hory u Maria Alm. Jsou dva způsoby jak se na místo dostat. Můžete se vydat lanovkou z Maria Alm a po úpatí hory dojít po naučné stezce až na místo. Nahoře nad lanovkou se nachází lanový park, společně ochutnávkou života v přírodě. Na naučné stezce si můžete vyzkoušet Vaše znalosti z přírody, včetně přiřazování vůně k plodům lesa. Vzhledem k věku našich dětí jsme však tuto cestu nezkoušeli a zvolili druhý způsob cesty pomocí automobilu. Kdo využije jako my tento způsob cesty, je nutné, aby se vydal v levo z hlavního výjezdu z Maria Alm a sledoval ukazatele. Přibližně po třech kilometrech je malý ukazatel s odbočkou na Jufen. Někoho by mohlo zmást, že cesta na Jufen je velmi úzká a spíše vypadá jako cesta k někomu domů, ale nevzdávejte to, stojí to za to. V současné době prošel Jufen, oproti minulým rokům, značnou a velmi vkusnou rekonstrukcí. Na místě naleznete dvě dětská hriště, zvířátka a pokud máte větší děti můžete jim zapůjčit luk a šíp a mohou si vyzkoušet lukostřelbu na umělé zvířata. Na místě je i restaurace, kde se velmi dobře najíte. V oboře Jufen naleznete i zvířátka - slepice, jeleny, kozy, kachny, lamy, kamzíky - využili jsme k výuce. V zimě si můžete půjčit v Jufenu sáňky a po sáňkařské dráze jet až do Maria Alm. Přímo v Jufenu je také možné navštívit stáj se zvířátky. Nachází se hned vedle místnosti kde Vám vydají saně na saňkařskou dráhu.

Více informací na: https://www.jufenalm.at/home.html

Leogang
Leogang

Leogang

V zimě je to krásně zasněžená a moc pěkná sjezdovka, s propojením do Saalbachu. V létě se tato sjezdovka proměňuje na ráj extrémní cyklistiky, ale i na kopec, kde je možné strávit čas s dětmi a realizovat krásné procházky po horách. Jak jsem již psala, vzhledem k tomu, že jedno z našich děti je nechodící a druhé sice chodící, ale dlouhé procházky by ještě nezvládlo, volíme výlety, tak abychom je vzládli všichni. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli navštívit fyziologický park, který se nachází na první výstupní stranici lanovky. Zde si můžete vyzkoušet taje fyziky a Vašich smyslů. U parku je hotel s restaurací, kde je dětské hřiště. Zde se také usídlila naše dcera a celý den jí stačil tento malý kousek ke štěstí. Podívali jsme se lanovkou i na samý vrchol hory, kde jsme si do budoucna dali předsevzetí, že se na toto místo ještě podíváme a uskutečníme horskou tůru. Na vrcholu je pro větší děti bobová dráha a restaurace s krásným výhledem. Jediné s čím počítejte je cena za lanovku, platili jsme za dvě osoby 40 EUR - cesta nahoru a zpět, děti do určitného věku neplatí. Více fotografií v naší fotogalerii.

Více informací na: https://www.saalfelden-leogang.com/de

Berggasthof Mitterberg
Berggasthof Mitterberg

Berggasthof Mitterberg

Kdo se chce pokochat krásným výhledem na Zell am See, tak mu doporučuji výlet na Berggasthof Mitterberg. Je zde krásný výhled z restaurace, kde si můžete dát v klidu kávu, či regionální specialitu, zatímco Vaše děti řádí na hřišti, které je přímo u restaurace. Naší Ellu nejvíce zaujali králíčci, u kterých seděla hodinu a krmila je. Od této restaurace je možné se vydat na horské tůry. Ty jsme zatím bohužel nezkusili, ale výhled do okolí je úchvatný, stejně jako cesta, po které se do restaurace jede (jako silniční cyklisté již na ní máme spadeno).

Více informací na: https://www.gasthof-zellamsee.at/

Golden Gate Bridge - Saalbach

Kdo chce vyrazit do Rakouských korun stromu a projít se po Golden Gridge, doporučujeme tento výlet. Když dojedete na konec lyžařské oblasti Saalbach ocitnete se na záchytném parkovišti. Odsud můžete jet kyvadlovým vláčkem (traktor s vagónky), nebo jít pěšky cca 3 km, k Golden Gate Bridge. Nutné uhradit vstupné. Při zakoupení lístků dostanete skřítkovské čepice. Na druhé straně Golden Gate Bridge vystoupáte po dřevěných lávkách do korun stromů. Cesta je spojená s naučnou stezkou, na které si děti mohou vyzkoušet své znalosti lesa a své dovednosti. Našim dětem se velmi líbilo. Pod stezkou korunami stromů je lanový park pro menší děti. Lanový park je v celém areálu, ale ten jsme zatím nezkoušeli, protože je pro starší a zkušenější děti. 

Fotografie naleznete v naší galerii

Orlí hnízdo - Berchtesgaden
Orlí hnízdo - Berchtesgaden

Berchtesgaden - Orlí hnízdo

Berchtesgaden se sice nachází vzdálenostně v blízkosti Maria Alm, ale cesta autem na místo trvá přibližně hodinu a dvacet minut. Pro cestu na vrchol je nutné opět dojet na sběrné parkoviště (projedete vesnicí k vlakovém nádraží a na velké křižovatce odbočíte do leva - parkoviště se nacházejí mimo vesnici). Odtud na Orlí hnízdo jezdí kyvadlově autobusy. Z původního Orlího hnízda je zachováno minimum, ale i tak jsem ráda, že jsem toto místo navštívila. Po vystoupení z autobusu projdete delší kamennou chodbou přímo k menší vstupní hale, kde je umístěn výtah, který Vás dopraví na samotný vrchol. Z Orlího hnízda je krásný výlet na krajinu. Na místě je i kavárna s restaurací, je tedy možné se na místě občerstvit.

Fotografie naleznete v naší galerii

Vzhůru nad Maria Alm
Vzhůru nad Maria Alm

Vzhůru nad Maria Alm

V souvislosti s výstavbou nové propojovací lyžařské sjezdovky se změnilo i okolí Maria Alm. Pokud vyjedete lanovkou přímo z Maria Alm nahoru (my jsme šli i pěšky) budete překvapeni nádhernou restaurací s dětským hřištěm. Skvělé jídlo, pití a samozřejmě obsluha. Dále se můžete vrátit zpět dolů po cestě, která je doplněna o "tobogány", na kterých se mohou svést jak dospělí tak děti. Pokud se vydáte dále směr na Jufen, čeká Vás na vrcholu velký lanový park a krásné umělé jezero (v zimě určené pro zasněžování), kde se můžete vykoupat a kochat se nádherným výhledem na okolní hory.

Fotografie naleznete v naší galerii. 

Hinterreit
Hinterreit

Lekce lyžování

Tento rok (2017) jsme se rozhodli, že nazrál čas na první lekci lyžování naší malé. Vzhledem k tomu, že jí nejsou ještě tři roky, zvolili jsme navlékací lyže na botičky, aby se s lyžemi prozatím seznámila. Lyže a vůli jsme měli a zbývalo nám najít místo na seznamování. Pro Rakousko je typické, že místo pod sjezdovnkou je určeno pro lyžařské školičky, které zde mají umístěné různé pomůcky pro výuku lyžování. Z důvodů toho, že do tohoto prostoru mohou pouze děti, které mají zaplacené lekce, jsme se do tohoto prostoru raději moc nevydávali, jelikož vysvětlit malému dítěti, že si zde s ostatními dětmi hrát nemůže, bylo nad naše síly a vlastně u naší Ell nemožné. Přímo v Maria Alm je sjezdovka, kde tato systematika funguje také, stejně tak lyžařské centrum Leogang. Sjezdovka, která se nám však osvědčila se nachází hned na začátku Maria Alm, a to sjezdovka Hinterreit. Nejen, že zde trénují lyžařské hvězdy, ale na konci sjezdovky je bokem vymezen prostor pro malé lyžaře. Sice zde také působí lyžařská školička, ale v době kdy neprobíhá výuka je tento prostor určen pro všechny děti. Proto z vlastní zkušenosti vřele doporučuji. Jedná se o mírný kopec, na který Vaše děti vyveze malá poma ve formě lana a na sjezdovce jsou umístěny různé prvky, kde si Vaše dítě může zkoušet své získané dovednosti.

Stezky korun stromů
Stezky korun stromů

Stezky korun stromů

Na kopci na Maria Alm naleznete možnost projít se stezkami korun stromů. Nejdříve jsem váhala, zda stezku děti zvládnou a nakonec jsme v korunách stromů strávili čtyři hodiny. Je pravdou, že to bylo poměrně hodně fyzicky náročné, ale stálo to za to. Pokud tento zážitek chcete prožít, na kopci nad Maria Alm (lze vyjet lanovkou) za restaurací je provozovna, kde Vás vystrojí a pošlou Vás na zkušební hřiště, kde Vás naučí, jak právně postupovat ve stezkách korunách stromů, včetně praktické ukázky. Musím říct, že mne velmi potěšilo, jak je zajištěna Vaše bezpečnost. Celou dobu, co po stezce procházíte jste karabinou zajištěni k ocelovému lanu a pouze jen provlékáte karabinu lanem. Pokud máte zájem o dopolední, či odpolední adrenalinovou aktivitu, vřele doporučuji. V rámci stezky je připraveno několik tras, které jsou označeny barvou, dle náročnosti. Na své si tedy přijdou všichni. Vřele doporučuji, já i děti jsme byli nadšení.